Aj plastická hmota môže ohromiť svojimi vlastnosťami
Keby sa vás niekto spýtal, čo je to plast, zrejme by ste dokázali na túto otázku odpovedať pomerne presne. Keby sme vás ale požiadali o obšírnejší popis plastických hmôt, ak nie ste práve odborník, možno by ste už narazili na prvé problémy. Z plastov sa dnes zhotovuje väčšina spotrebného tovaru vrátane nábytku, oblečenia, obuvi či hračiek, a nezaobíde sa bez nich ani automobilový a letecký priemysel. Pokiaľ si plasty predstavujete v podobnom duchu, napríklad ako PET fľaše alebo rôzne fólie a obaly, potom sa vo svojich úvahách posuňte na veľký kus ďalej a pokúste sa predstaviť si obrovský kváder s objemom tisíc litrov, o neuveriteľnej nosnosti päť ton.
Áno je to tak, päť ton nákladu unesie na svojom chrbte IBC kontajner. Tieto plastové kontajnery sa prevažne využívajú na skladovanie a transport zeleniny a ovocia v rozdrvenom stave buď ako polotovar, alebo konečný produkt, napríklad v podobe zmrzlín, štiav alebo pasírovaných kúskov. Preprava takto spracovaného ovocia vyžaduje veľmi rýchly a presný logistický postup, ide o veľmi zraniteľné výrobky, čo sa týka kvality, a preto sa dbá najmä na to, aby manipulácia s bremenami bola rýchla a nikde tovar neviazol mimo chladiacich či mraziacich priestorov.
Prebieha to tak, že sa najskôr do prázdneho a čistého kontajnera umiestni plastová fólia, akási vložka, do ktorej sa potom vlieva spracovávaný polotovar. Vložka je prísne jednorazová, po každom použití sa musí znehodnotiť, a to buď v podobe recyklátu, alebo putuje do spaľovne či na skládku. Tento systém vnútorných vložiek zaručuje bezchybnú kvalitu akéhokoľvek prepravovaného nákladu, jednak sa odtiaľ neuvoľňujú žiadne ftaláty a podobné toxické chemikálie, a potom sa náklad nekontaminuje zvyškami čistiacich prostriedkov a dezinfekcie, čo sa môže stať u iných prepravných nádob, napríklad plastových či kovových barelov, ktoré sa vždy po vyprázdnení a pred naplnením musí umývať.