Dom a záhrada

Vypestujte si vlastný koriander

 Koriander je podľa mňa veľmi zaujímavá bylina. Vedeli ste napríklad to, že všetci ľudia na svete, majú geneticky vpísané to, či im bude koriander chutiť alebo nie? Niekto jeho mydlovú chuť vníma ako príjemnú, no niekto ako vyslovene odpornú. Ja to mám napríklad tak, že v niektorých jedlách koriander milujem, v niektorých je mi z neho vyslovene zle. Moje gény budú asi nejaké popletené. Ale poďme k veci, a to k jeho pestovaniu.Semená koriandru.jpg
 
Pestovanie zo semena
 
Koriander si môžete, tak ako čokoľvek iné, vypestovať aj priamo zo semena. Môžete dokonca použiť tie, ktoré kúpte ako korenie. Logicky, musia to byť celé plody a nie drvené korenie. V tomto prípade však existuje dosť veľká šanca, že budú semená staré, a teda stratili klíčivosť. Tú si overíte tak, že semená hodíte do pohára s vodou. Tie ktoré klesnú na dno, sú v poriadku. Tie, ktoré vyplávajú na hladinu, môžete rovno vyhodiť do kompostu. Väčšia istota je určite to, keď si kúpite originál semená na pestovanie.
Najrýchlejší a aj najistejší spôsob je, že semená necháte najprv naklíčiť a až potom ich dáte do zeminy.List koriandru.jpg
 
Má rád chlad
 
Neviem čo presne b som vám povedal o pestovaní koriandru, pretože je to veľmi jednoduché. Keď rastlinky vyrastú, môžete ich pestovať v kvetináči alebo v lete presadiť do záhrady. Polievate ich normálne, presne tak, ako iné rastliny a bylinky. Jediným úskalím je teplota. Pri klíčení by mala byť teplota v miestnosti okolo dvadsiatich stupňov. Keď rastlinky vyrastú, potrebujú naopak skôr chlad. Mne koriander najlepšie rastie koncom jesene alebo na skorú jar. Hovorím o vyrastených rastlinkách, ktoré dám do zeme, takže vonku. Keď je vonku chladno, tak začne rásť naozaj ako z vody.
Ak by ste koriander pestovali vo vnútri, dajte pozor na to, aby vám nevyschol. Na to je naozaj citlivý. Najlepšie je, ak ho umiestnite ku severnému oknu a od takého marca, môže byť kľudne aj na balkóne.